HAVUZ YAPIMI VE PROJE

HAVUZ YAPIMI VE PROJELENDİRME

Havuz yapımı betonarme kesitin belirlenmesinde, statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de önemlidir. En baştaki proje safhasında detay hazırlarken çalışmalar bu konular dikkate alınarak yapılır ise daha sonraki aşamalarda karşılaşılacak sorunlar en aza indirgenmiş olur. Yani betonarme yan kesit ile özel porselen tutamak ve kaymazların mükemmel uyumunu sağlamak için Mavi Su ile temasa geçip, teknik ofise danışılması tavsiye edilir.

Havuz suyunun düzgün taşması ve temizlenebilmesi için, kesitte verilecek eğim çok önemlidir. Buna göre havuz kenarı ile taşma kanalının arasında %5 eğim suyun düzgün taşmasını, böylece yüzeyde biriken pisliklerin toplanmasını sağlayacaktır. Bir diğer %2’lik eğim ise taşma kanalının diğer tarafında ters yönde yapılır. Bu eğimin amacı yürüme alanındaki kirli suyun havuz suyuna karışmasını önlemektir. Burada önemle hatırlatılması gereken bir diğer konu ise, suyun havuzun dört bir yanından eşit olarak taşabilmesi için tutamak ve kaymaz tespitinin bir nivo yardımı ve uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Aksi takdirde, su eşit olarak taşamayacağı için hem havuz estetiği sağlanamayacak, hem de su bazı bölgelerde yeterince temizlenemeyecektir.

 

havuz yapımı

BETONARME

Hafriyat yapılıp, blokaj serilirken havuzun çevresinde dışarıdan gelecek suların uzaklaştırılmasını sağlayacak drenaj hattı unutulmamalıdır.

Havuzun zemini ve perdeleri dökülürken, bütün hidrolik bağlantılar, deşarj rögarları, borular, süzgeçler, aydınlatma armatür kovaları ve gerekli her türlü beton geçiş parçaları yerine yerleştirilmelidir.
Havuz içinde yapısal ekler (dilatasyon) yapılmasından kaçınırken, havuz çevresinde dilatasyon derzi bırakılması çoğu zaman gereklidir. İçi su dolu havuz ile çoğu zaman toprağa oturan çevre koridor ve terasların statik çalışması farklı olduğundan dilatasyon yapılması gereklidir. Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biride bu yapısal ekler hiçbir zaman malzeme ile kaplanmamalıdır. Bu ek yerleri elastik silikon gibi malzemeler ile sızdırmaz hale getirilmelidir.

 

Havuz yapımında su izolasyonu açısından beton dökülmesi aşamasında soğuk derz bırakılmaması, bırakılması durumunda soğuk derzlerde su tutucu bant vb. önlemler alınmasına dikkat edilmelidir.
Beton döküm aşamasından sonra yüzeyde sıva ve şap ile düzeltme işlemine ihtiyaç duyuluyor ise sıvanın mümkünse katkı ile hazırlanması ve kalınlığının 8-15 mm yi geçmemesi gerekir. Daha büyük düzeltme beton kalınlıkları beton yüzeyinden kopmalara sebep olabilir.

Betonarme aşamasında havuz ölçülerinin doğruluğu çok önemlidir. Özellikle müsabaka havuzlarında (Olimpik yüzme havuzu vs.) yarışma yapılabilmesi için yüzme federasyonu tarafından yapılacak kontrol ve onaya gerek vardır.

 

SU YALITIMI

Havuz yüzeyine uygun bir su yalıtımı yapıldıktan sonra su sızdırmazlığını kontrol etmek ve kaplama malzemesi yapılmadan önce muhtemel bir su kaybı varsa bunu engellemek amacı ile havuzun içine su doldurulur ve beklenir. Havuzun su dolu olarak 15 gün beklemesi gerekmektedir. Ancak bu süre en az bir haftadan az olmamalıdır.

 

Mavi Su porselen esaslı kaplama malzemesi ürettiğinden ürünlerin kimyasal yapıştırıcılar vasıtası ile yapıştırılması gerekmektedir. Bu konuda dona ve suya karşı mukavemeti sağlaması açısından fleksible veya epoksi nitelikli bir yapıştırıcı kullanılması tavsiye edilir. Bu malzemeler üretici firmaların talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır.

Havuz Yapımı:

Havuz yapımı için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Uzman personelimiz ihtiyaçlarınız doğrultusunda yerinize ve alanınıza en uygun havuzu tespit etmenize yardımcı olacaktır. Üst düzey bir havuz için sizler için tasarlayacaktır. Havuzunuza değer katmak için her türlü ekipman ile servisimizle desteklenecektir.

Havuz Yapımı, Tasarımı ve Projelendirmesi:

Havuzun yerleşim alanı ( Havuzun vaziyet planındaki konumu, rüzgar yönü, güneş ışınlarından etkilenişi, havuzun görüntüsü vb.)
Havuzun görsel şekli
Yapım aşamalarındaki oluşturulacak teknikler ve elemanları belirleyerek vaziyet planı, havuz planı ve mimari rapor oluşturulur.
Proje kesinleştirildikten sonra uygulama, detay projeleri hazırlanarak havuz imalat süreci başlatılır.

Havuz İmalat Süreci:

 

Gün: Havuz alanının ölçüleri alınır ve hafriyat işleri yapılır.
Gün: Çalışma betonu atılır ve kalıp işçiliğine başlanır.
Gün: Demirler döşenir ve beton kalıp işçiliği hazır hale getirilir. Bu arada filtrasyon sistemi alt yapı tesisatı boruları da yerleştirilir.
Gün: Havuzun zemini, yan duvarları, savak kanal betonları bir bütün olarak atılır.
Gün: Kalıplar söküldükten sonra havuz dengeye alınır. Makine dairesi ve denge deposu yapılır.
Gün: Sıva ve şap için havuz hazırlanır.
Gün: Gezinti alanı, güneşlenme alanı için beton ve demir uygulaması yapılır.
Gün: Havuz içi izalasyonu yapılır.
9-10-11. Günler: Havuzun içi, gezinti alanı, platformu, seramik uygulaması tamamlanır. Kenar porselen tutamakları ile havuz bitirilir.

 

13.14. Gün: Havuz makine dairesinde filtrasyon sistemi, aydınlatma sistemi monte edilir.

15.Gün: Havuz su ile doldurulur. Müşteriye havuz bakımı ve temizlik eğitimi verilerek havuz teslim edilir.

 

 

Detaylı bilgi için bizimle BURADAN iletişime geçebilirsiniz.

 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Havuz Kimyasalları Havuz Yapımı İnşaat Proje ve Bakım
Average rating:  
 0 reviews